A haza védelmében
A kormányfő ráfordult a 2026-os választásokra, folyamatosan apadó jobboldali szavazóbázisát ezzel a bejelentéssel is meg kívánja tartani.
Talán először fizettek robotnak munkabért, pontosabban a gazdájának, de még ez is olcsóbb, mint a minimálbér. A robotbérlés lehetőségeiről számolt be a Wired.com portál.
Az automatizálás egyre több vállalatot érint, egyesek munkahelyeit veszélyezteti, másoknál alapjaiban változtatja meg a munka természetét. Folyik a vita, mennyi ember veszti el a munkahelyét a robotok miatt, ahogy az is vitatott, mennyi embernek teremt majd új munkalehetőséget. Ma egy robot drága, persze vannak számítások, hogy mennyi idő alatt is térül meg az áruk. Mert a robot nem kapja el az influenzát, a gyermeke sem betegszik meg, sőt, esetleg kisebb hibaszázalékkal és gyorsabban is dolgozik. Viszont nem olcsó, egyelőre. A robotbérlés lehetőségeiről számolt be a Wired.com portál.
Will Knight a mesterséges intelligenciával is foglalkozó WIRED vezető írója a robotbérlés lehetőségeiről számolt be, egy vállalat, a Polar Manufacturing példáján keresztül, amely több mint 100 éve gyárt fém zsanérokat, zárakat és konzolokat Dél-Chicagóban. A cég fémprései közül néhány még az 1950-es évekből származik.
Hogy kielégítse a munkaerőhiány közepette növekvő keresletet,tavaly a Polar felvette az első robot alkalmazottját. Ne gondoljunk valami bonyolult szerkezetre. Ez csupán egy robotkar, amely egyszerű, ismétlődő munkát végez: egy fémdarabot a présbe emel, hogy a fémet új formára hajlítsa. A különlegessége az, hogy a robotmunkás is, mint az ember, fizetést kap a munkaóráiért, talán most először a történelemben.
A robot telepítése lehetővé tette az emberi munkavállalók számára, hogy más feladatokat végezzenek, ezzel is növelve a teljesítményt.
A kisebb cégeknek gyakran gondot okoz, hogy nem tudnak elegendő tőkét fektetni az új technológiákba, így nehezen tudnak robotizálni és drága gépeket venni. Épp erre kínál megoldást, ha nem kell saját robotot venniük, hanem bérelhetnek. Ráadásul közben meg kell birkózniuk a minimálbér-emeléssel is és a robot munkavállaló az emberek helyettesítésében is segít. Jó kompromisszumnak tűnik, tehát az, hogy bár fizetni kell a robotnak, de feleannyit, mint egy embernek.A Polarnak így aztán
A cég összesen 25 robotot szeretne munkába állítani öt éven belül. Persze nem tervezi 70 alkalmazottjának elbocsátását, de így a Polarnak legalább nem kellene új munkavállalókat keresnie.
A robotok munkaerejével a Formic vállalat kereskedik, amely szabványos robotkarokat vásárolt, és saját szoftverével együtt bérbe adja őket. A cég azt használja ki, hogy a világjárvány számos iparágban munkaerőhiányhoz vezetett, és sok kisebb cég vonakodik attól, hogy komolyan fektessen be az automatizálásba.
Shahan Farshchi, a Formic befektetője
amikor csupán a gazdag cégek engedhették meg maguknak, hogy hatalmas számítógéprendszerekbe fektessenek be, amelyek programozása és karbantartása is jelentős szakértelmet igényelt. Ezt követően a személyi számítástechnikát olyan cégek indították el, mint az Intel és a Microsoft, amelyek idővel olcsóvá és könnyen használhatóvá tették a technológiát.
Ahogy a robot-technológia egyre alkalmasabbá, könnyebben és olcsóbban telepíthetővé válik, a robotok is úgy vállaltak az elmúlt években egyre újabb munkákat. Néhány kórház például robotokat használ a kellékek szállítására, egyes irodák pedig robotizált biztonsági őröket alkalmaznak. És a robotok mögött álló cégek gyakran bérbeadással biztosítják ezeket.
Az automatizálás iránti növekvő kereslet a kisebb cégek körében is felkelti az érdeklődést a robotika, mint szolgáltatás iránt, és az utóbbi időszakban különösen érzékelhető a raktározást végző cégek körében. Az International Federation of Robotics nevű szervezet, amely világszerte követi a robottrendeket, októberben azt nyilatkozta, hogy a tavaly eladott robotok száma 13 százalékkal nőtt.
Egy 2018-as piacelemzés előrejelzése szerint
A globális elterjedést segítheti, hogy a robotok olcsóbbak és felhasználó-barátabbak lettek az elmúlt években az érzékelők és egyéb alkatrészek csökkenő költségeinek köszönhetően
A fent említett cikk példaként idézi Dustin Pedersont, a raktári használatra robotokat bérbe adó Locus Robotics cég pénzügyi igazgatóját. E vállalat céges bevétele hatszorosára nőtt az elmúlt évben az e-kereskedelem iránti növekvő kereslet és a munkaerőhiány miatt. Az igazgató véleménye szerint még mindig az elején járunk a robotika általános alkalmazásának a raktározási ágazatban.
Még a közgazdászok számára sem világos, hogy a robotok növekvő használata milyen hatással lesz a munkahelyek kínálatára. Daron Acemoglu és Pascual Restrepo, az MIT és a Bostoni Egyetem közgazdászainak kutatása azt sugallja, hogy a robotok 1990-től 2020-ig történő bevezetése összességében kevesebb munkahelyet és alacsonyabb béreket eredményezett.
Egy 2021. januári, japán idősotthonokban alkalmazott robotokról szóló tanulmány azonban azt találta, hogy a technológia több munkahelyet teremtett azáltal, hogy rugalmasabbá tette a munkavégzést.
Egy másik, 2019-es tanulmány pedig azt is megállapította, hogy a robotok alkalmazása a kanadai vállalkozások körében az üzleti folyamatok megváltoztatásával, inkább érintette a vezetőket, mint a dolgozókat, így talán nőtt a hatékonyság is, amiből végül magasabb termelékenység és bérek is keletkezhetnek.
Lynn Wu, a Pennsylvaniai Egyetem Wharton Iskola docense,egy 2019-es tanulmány társszerzője azt feltételezi, hogy az órabérben fizetett robotok egyre gyakoribbak lesznek. Megjegyzi azonban, hogy az információs technológiákkal ellentétben kevés vállalkozás ismeri a robotok használatát, így
Persze egyelőre az ipari környezetben található legtöbb robot viszonylag butának minősíthető. Igaz precízen, de csupán ismétlődően követik a mozdulatokat. A robotok fokozatosan okosabbá válhatnak a mesterséges intelligenciának köszönhetően, de továbbra is nagy kihívást jelent a gépek számára, miképp reagáljanak az összetett környezetre vagy az esetleges bizonytalanságra. Egyes kutatók úgy vélik: a mesterséges intelligencia összekapcsolása a robotokkal arra késztetheti a vállalatokat, hogy olyan átszervezéseket hajtsanak végre, amelyek még nagyobb hatással lesznek a munkahelyekre.
A robotok feltehetően egyre több feladatot tudnak majd elvégezni az elkövetkező 5-10 évben, amint javul a gépi tanulás, és magasabb szintre lép megbízhatóság.